O nas

Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury jest wyspecjalizowaną placówką miejską, posiadającą wieloletnie doświadczenie w profesjonalnej organizacji i produkcji wydarzeń kulturalnych, koncertów i dużych imprez miejskich. W kręgu naszych zainteresowań znajduje się przede wszystkim realizacja projektów z zakresu kultury i edukacji kulturalnej, w szczególności związanych z tańcem i muzyką.

W okresie letnim nasze działania skoncentrowane są wokół organizacji na terenie Miasta Gdańska i Placu Zebrań Ludowych dużych imprez plenerowych m.in. Widowiska Nocy Świętojańskiej oraz Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę.

W okresie jesienno-zimowym nasza aktywność skupiona jest natomiast głównie wokół projektów organizowanych w siedzibie naszej placówki przy ul. Powstańców Warszawskich 25 w Gdańsku, gdzie oprócz stałej działalności edukacyjnej - warsztatów nauki takich gatunków tanecznych jak hip hop, dancehall, popping, breakdance realizujemy szereg imprez tanecznych – zawody, jamy (Blockbattle, Come for Battle. Sea Edition, Dancehall Challenge, Breakscena, Unity Cypher), wykłady i panele dyskusyjne (5 element Knowledge Spot) - a wszystko to z myślą o młodych ludziach, których pasją jest taniec.

Wśród naszych propozycji na spędzenie czasu wolnego nie brakuje również oferty dla wszystkich tych, którzy uwielbiają się śmiać. W ramach Kabaretowej Sceny Muzycznej zapraszamy najpopularniejsze formacje kabaretowe młodego pokolenia, jak również legendy polskiej sceny kabaretowej. Do tej pory zorganizowaliśmy blisko 30 spektakli kabaretowych. Wśród zaproszonych przez nas gości znaleźli się m.in. Kabaret Nowaki, Kabaret Słuchajcie, Jurki, Łowcy B., Ciach, Kabaret Skeczów Męczących, Smile, Limo, Jerzy Kryszak i Jan Pietrzak.

Scena Muzyczna to również koncerty muzyki na żywo. Na naszej „małej scenie" regularnie pojawiają się zarówno młodzi trójmiejscy muzycy związani na co dzień m.in. z Akademią Muzyczną w Gdańsku, którzy w ubiegłym roku zaprezentowali swoje umiejętności w ramach cyklu koncertów jazzowych Pierwsze Piątki Miesiąca, jak również żywe legendy polskiej muzyki tacy jak: Nocna Zmiana Bluesa, Martyna Jakubowicz, Lipali, Jose Torres. Jesienią ubiegłego roku wśród naszych propozycji muzycznych znalazł się m.in. koncert My Music For Peace genialnego wirtuoza unikatowych skrzypiec – Steve'a Kindlera oraz zespołu Hopkele, łączącego w sobie tradycyjne żydowskie brzmienie z osiągnięciami współczesnej muzyki. Nie zabrakło również klasycznego mocnego rockowego grania a to za sprawą koncertu trybutowy zespołu KISSI, składającego hołd niezwykle barwnej legendzie rockowej sceny - amerykańskiemu KISS. W czerwcu zaprezentowali się młodzi muzycy z trójmiejskiej formacji K80'S inspirujący się klimatem muzyki lat 80'tych - elektronicznymi brzmieniami syntezatorów i innych instrumentów klawiszowych. W roku 2014 wystąpili już Chłopcy kontra Basia w ramach 22 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, łódzki zespół L.Stadt oraz wrocławski Mikromusic.

Ponadto, od kilku lat, w ostatni weekend października w Scenie Muzycznej spotykają się kolekcjonerzy i użytkownicy komputerów domowych oraz retro-konsol powstałych w ostatnich dekadach XX wieku w ramach retrospektywnego i nostalgicznego projektu "RetroKomp ".

Scena Muzyczna to również zarządca bardzo popularnego w sezonie zimowym obiektu miejskiego – Lodowiska na Placu Zebrań Ludowych. Każdego roku z myślą o mieszkańcach Gdańska i okolic 2 listopada przekazujemy do dyspozycji naszych gości pełnowymiarową ślizgawkę, miejsce wspaniałej zabawy i rekreacji dla całych rodzin i zorganizowanych grup szkolnych. Nasze statystyki mówią same za siebie – codziennie odwiedza nas ok. 1000 osób, co oznacza 30 000 osób w miesiącu i 120 000 w sezonie, trwającym do 28 lutego! Wykorzystując nasze możliwości i potencjał przestrzeni, oprócz działalności stałej, z myślą o naszych gościach organizujemy również imprezy okolicznościowe m.in.: Halloween na Lodowisku, Mikołajki na Lodowisku i Walentynki na Lodowisku.